Jste tu poprvé?

Zaregistrujte se, stačí jen chvilka

  • Uvidíte, co se chystá
    ve vašem domě i okolí
  • Užijete si sousedské vztahy
    bez papírování a dohadů
  • Vše je a bude
    úplně zdarma
SousedeCZ s.r.o.
topsoused.cz Vám poradí s tím, jak správně používat bezplatný portál www.topsoused.cz, a odpoví na otázky, které se do ostatních poraden partnerů nevešly.
 
 
Ludmila Vlčková

Dotaz na zákaz pohybu vlastníků na pozemku SVJ se psi

Na shromáždění se odhlasoval zákaz venčení psů na pozemku SVJ. Dotaz mám na to, zda je možné vydat takový zákaz vzhledem ke stanovám a používání společných prostor a pozemku domu. Zda to není omezení práv dle občanského zákoníku užívat tyto prostory. Majitelé psů jsou tak odkázáni na přilehlé ulice a chodníky, kde mají své psi venčit, pozemek domu skýtá velkou zahradu před domem s lavičkami a za domem je kus lesíka také s lavičkami. Všichni si po svých psech uklízejí. Argument pro který byl zákaz vydán je že by se vyšlapala cesta kolem laviček a jako vždy psí exkrementy, které tu žádné nejsou, nikdo se nejde kolem domu ani podívat a neověří si lživá tvrzení pár vlastníků, kteří koukají z balkonů a jenom pokřikují a urážejí nás, kteří sedíme venku na lavičkách se svými psi. Ráda bych se zeptala, zda je toto možné a zda je možnost se proti tomuto rozhodnutí ohradit.

Odpovídá   Váš domovník   20. 8. 2018, 10:51

Dobrý den,
Každé SVJ by mělo mít ve svých stanovách pravidla pro užívání společných prostor, pokud jste si odsouhlasili zákaz venčení psů na společném pozemku, a máte to ve stanovách, musela s tím většina spoluvlastníků souhlasit, takto odsouhlasená pravidla jsou pak pro vás závazná. Úplný zákaz venčení psů je ale opravdu omezující, zvláště pokud je pozemek, jak popisujete, rekreačního charakteru, pokuste se v rámci SVJ dohodnout na takových pravidlech, která jsou obvyklá, tj. psi musí být při venčení na vodítku, nesmí např. pobíhat v zelení, majitel psa odpovídá za udržení čistoty apod.

Jiřina Pekárková

Pronajem bytu v OV v panelaku

Dobrý den,
Chtela bych pronajimat svuj bytv OV v panelovem domě jako apartman. Krátkodobé pronajmy. Musi me to ostatni vlastnici nejak schvalovat, nebo zakazat? Mam vuci ostatnim vlastnikum nejakou povinnost?
Dekuji za informaci.

Pekárková

Odpovídá   Váš domovník   27. 7. 2018, 15:26

Dobrý den paní Pekárková,

pokud máte byt v osobním vlastnictví a jste členkou společenství vlastníků, nemohou vám pronájem ostatní vlastníci zakázat, ani jim to nemusíte oznamovat. Musíte však zajistit dodržování pravidel SVJ dané stanovami, tj. nájemníci musí dodržovat domovní řád, vy musíte řádně hlásit jména osob s jejich kontakty osobě odpovědné za správu SVJ (výbor SVJ, profi předseda). Příjmy z pronájmu samozřejmě podléhají zdanění. Pokud dojde ze strany nájemníků např. k poškození společných částí domu, nesete za to zodpovědnost vy.

Hana Landeros

Výměna oken

Dobrý den,
jsem členem bytového družstva. Před několika lety se náš dům zateploval a při té příležitosti se měnila všem i okna. V minulém roce proběhla kontrola jejich stavu, při které se neobjevilo nic zvláštního.
Později se ale ozval jeden ze sousedů, který si opětovně stěžoval, že v jeho bytě je zima, že okna netěsní a táhne jimi. Technik se vrátil, 2x zkontroloval a opravil a při třetí návštěvě napsal, že jde o chybu materiálu.
Nyní si soused uplatňuje nárok na výměnu oken a na poloviční úhradu ze strany družstva, protože okna jsou dle jeho názoru jednou částí venku a tedy jde o majetek družstva.
Pokud by si toto nárokovali všichni sousedé, a s přihlédnutím ke stáří oken by to bylo i pravděpodobné, družstvo na to nebude mít dostatek finančních prostředků.
Nemáte prosím nějakou zkušenost, jak v tomto případě postupovat?
Děkuji,
Hana Landeros

Odpovídá   Váš domovník   27. 7. 2018, 15:19

Dobrý den,

v případě bytového družstva je celý dům, tj. byty i okna, majetkem družstva a nikoliv členů - nájemníků. Opravu, případně výměnu okna by tedy mělo zajistit na své náklady družstvo.

Družstvo je povinno zajistit dostatečně vysoké platby členů do tzv. fondu oprav, pokud družstvo nemá dostatek finančních prostředků a bude v dohledné době třeba okna opět měnit či opravovat, musíte si zvýšit platby do tzv. fondu oprav nebo řešit věc jiným způsobem financování

Marta Mikátová

Plot

Prosím o radu. Před 11 lety jsme postavili dům a plot. Před 2 lety byl prodán pozemek vedle nás. Postavili dům a letos na jaře mi nový soused oznámil, že mám uhnilý jeden sloupek plotu a že bude potřeba ho výhledově opravit, aby jim to z jejich strany nevadilo, že by se pletivo mohlo plandat němu, když ho sloupek nebude držet. Zároveň mě ,,informoval" jaké jsme koupili nekvalitní sloupky, slabostěnné, ty nic nevydrží a on jaké si koupil kvalitní, pevné. Protože zde žiji sama s dcerkou, tak mě i ,,proškolil" kde mám co a za kolik koupit a jak to opravit. Po celé délce plotu si udělal záhon, cca 20 metrů, pěstuje tam rajčata a okurky a všechnu tuto zeleninu má navázanou, nebo se sama pne po tom našem plotu. Mohu s tím něco dělat? Plot tím určitě trpí, pletivo se pod tíhou okurek a rajčat prohýbá. Po mě chce, abych koupila a opravila sloupek a sám si tyčky na rajčata a síť na okurky nekoupí a využívá k podpoře můj plot. Mohu po něm chtít, aby to z plotu odvázal, popřípadě to udělat sama, pokud to on neučiní?

Odpovídá   Váš domovník   26. 7. 2018, 15:26

Dobrý den, plot je váš, vy se postarejte, aby jeho případné poškození nijak nenarušilo či neomezilo sousedův majetek (opravte tak, aby plot nepadal a pletivo neplandalo na jeho pozemek).
Tím, že soused používá váš plot jako oporu pro svá rajčata a okurky, naopak on výrazně zasahuje do vašich vlastnických práv. Zkuste ho písemnou formou (doporučeným dopisem) požádat, aby si oporu pro svou zeleninu zajistil jinak než vaším plotem. Udělejte si fotodokumentaci stavu. Pokud to nepomůže, zeleninu klidně odvažte, nemá právo jakkoli váš plot využívat, či dokonce ničit tíhou zeleniny. Nebo zkuste plot třeba natřít a že jste se nedokázala při natírání vyhnout jeho rajčatům? To už je jeho problém.

Pavel Jurečka

Finanční dotace SVJ členům na úpravu elektroinstalace v bytových jednotkách

Dobrý den,

členové SVJ na pravidelné schůzi odhlasovali (odsouhlasili) rekonstrukci elektroinstalace v bytových jednotkách. Důvody byly v zásadě dva.
1. Bezpečnost
2. Ve fondu oprav má SVJ volné prostředky
SVJ se tedy rozhodlo využít tyto volné prostředky a přispět jednotlivým členům na rekonstrukci elektroinstalace v bytové jednotce. S podmínkou doložení revize. Částka, kterou SVJ přispěje je odvislá od velikosti bytové jednotky.
Prosím, jaká forma realizace převodu financí je nejsprávnější a nejjednodušší? Postačí pouze zápis z členské schůze a presenční listina.

Předem děkuji za odpověď

Odpovídá   Váš domovník   26. 7. 2018, 15:14

Dobrý den, nejvyšším orgánem SVJ není členská schůze, ale shromáždění vlastníků, toto shromáždění rozhoduje vždy v souladu se stanovami. Pokud jste se rozhodli použít prostředky z dlouhodobých záloh určených na opravy společných částí domu na opravy v bytech vlastníků, měli byste si nejdříve ověřit, zda vám něco takového stanovy umožňují. V podstatě se jedná o „vrácení“ části prostředků z FO zpět vlastníkům dle jejich podílů. Pokud vám to stanovy umožňují, tak nejjednodušší způsob je mimořádný předpis na výplatu z FO vlastníkům. U vás je problém, že vyplacení podmiňujete revizní zprávou, co u těch vlastníků, kteří si opravy elektroinstalací neudělají? Pokud máte ve fondu oprav dostatek prostředků, je možné také rozhodnutím Shromáždění „pozastavit“, resp. snížit na nulu měsíční příspěvky do FO na dobu např. 2 let. Vlastníci si pak opraví elektroistalaci z ušetřených peněz.

Vaclav Roschl

Častá obměna sousedů.

Děkuji předem za odpověď na :
1. Jaké údaje mám právo znát o svém sousedovi. Jde jen o ty sousedy, kteří se často obměňují, nájemci a podobně. Fakt je, že takový soused o mě ví vše, když jsem letitým rezidentem.
2. Jak postupovat, když bylo zjištěno a ověřeno zástupci majitele a i správní firmou, že byl jeden byt po léta připojen na elektřinu chodby společných prostor domu.
3. Je možná kompenzace ? Děkuji, Roschl

Odpovídá   Váš domovník   19. 7. 2018, 11:58

Dobrý den,

1. z důvodu ochrany osobních údajů a v souladu s NOZ máte právo znát pouze jméno a kontaktní adresu
2. odpojit byt od společné elektřiny
3. kompenzace je možná dohodou, případně lze černý odběr řešit soudní cestou

Anna Škodová

antena na strese

mnel bych dotaz na spravce bytovky, jestli by slo na strechu namontovat antenu na pasmo PMR 446 mhz. Kabel bych si poslal po venkovni strane kolem hromozvodu. Revizi na uzemneni drzanu muzu dodat.

Odpovídá     10. 7. 2018, 15:27

Dobrý den, tento dotaz nejsme schopni odpovědět, musíte se přímo obrátit na svého správce bytového domu. Děkujeme za dotaz.

Ivana Loduhová

Prohlášení vlastníka

Dobrý den,
je určeno nějakým zákonem, předpisem apod., zda musí být ve společenstvi založeno Prohlášení vlastníka k nahlédnutí? Nebo musí být pouze zapsáno v katastru nemovitostí. Nový vlastník jej po nás požaduje, musíme ho mít prý založené. Já jako místopředseda jsem členem výboru až od roku 2009, Svj založeno 2004, a zakládající členové výboru, my sdělili, že PV obdrželi všichni původní vlastníci a žádný exemplář v Svj uložen nebyl.
Děkuji Loduhová

Odpovídá   Váš domovník   21. 6. 2018, 13:32

Dobrý den,
prohlášení vlastníka je něco jako „rodný list“ domu, jedná se tedy o základní dokument, který byste jistě měli mít archivovaný a připravený kdykoliv k nahlédnutí. Dá se samozřejmě pořídit opis z katastru nemovitostí, tato služba je ale zpoplatněná.

Jana Nováková

pes z balkóny nad mým bytem "čůrá" a jeho moč končí na mém balkóně

Dobrý den. Prosím o radu, jak postupovat a zda si vůbec mohu někde stěžovat. Nade mnou mají sousedé psa, který svoji potřebu opakovaně vykonává na balkóně a jeho moč dopadá na můj balkón i na šňůry s prádlem. Sousedy neznám, na zvonění neotvírají, myslím, že to nejsou majitelé, ale jen nájemníci. Nechci dělat rozruch a někoho napadat, ale věřte, že je to velmi nepříjemné, včetně zápachu atd... Kdo by mi mohl pomoci, aby s majiteli psa komunikoval a mohu vůbec vznést tuto připomínku? Trvá to již nejméně dva roky a občas mi dochází trpělivost. Dnes pejsek čůral a já jsem na balkóně pila kafe. Moč stříkala až na mé nohy. Bojím se zloby sousedů, tak vůbec nevím. co mám dělat. Předem děkuji za odpověď. Jana

Odpovídá   Váš domovník   18. 6. 2018, 9:08

Dobrý den,

pokud se vám nedaří kontaktovat přímo sousedy, obraťte se na zástupce domu (výbor SVJ, představenstvo BD, vlastníka domu ... ) a požádejte je o pomoc při řešení. Nikdo se nesmí v bytovém domě chovat tak, aby docházelo k narušení osobních práv každého obyvatele domu, nikdo nesmí sousedy nepřiměřeně obtěžovat např. hlukem, kouřem apod. Jednejte přímo s majiteli bytu (nikoliv nájemníkem) . Bát se zloby sousedů rozhodně nemusíte, komu z nich by se líbilo mít stejný problém jako vy?

Josef Bradáč

Neoprávněná fakturace

Dobrý den,

obýváme byt v roce 2016 privatizovaném domě, jehož většina obyvatelů je členy BD a 8 (z celkem 27 bytů) členy SVJ.
I my jsme se stali vlastníky bytu.
Náš byt se nachází v posledním podlaží, dům je panelový bez zateplení střechy. Problematiku vytápění jsme se snažili ještě dlouho před privatizací domu řešit s MČ resp. se správní firmou, naposledy písemně v roce 2012. Bohužel bez výsledku, MČ zamítala investice do domů před privatizací.
Skutečností bylo, že byt nesplňoval aspekty obyvatelnosti, neboť v toplném období nebylo možné dosáhnout předepsané minimální teploty 20°C podle zákona, nýbrž jen zhruba 16-17 °C , při venkovních teplotách pod bodem mrazu ještě níže.
Naší nadějí zůstalo řešení po privatizaci s výborem SVJ. S jednou členkou výboru jsme situaci konzultovali a tato prohlásila, že ji zná, neboť byt navštěvovala ještě před naším nastěhováním a zdůraznila, že zná i důvod tohoto problému – náš byt má instalované jen 4 radiátory, přičemž všechny ostatní byty v domě mají radátorů 5. Jinými slovy z toho rezultuje následující: ca. 38 % obytné plochy bytu je nevytápěné !
Členka výboru převzala iniciativu a prohlásila, že problém bude řešit na náklady SVJ, a to i na základě „prohlášení vlastníka“ (registrované na www.justice.cz), v kterém jednoznačně stojí m.j.: „radiátory nejsou součástí jednotky...“ Neměli jsme o jejím ujištění pochybnosti, i proto, že se nejednalo o opravu toopného tělesa, kterou by vlastník bytu měl nechat provést na vlastní náklady.
Došlo tedy po našem souhlasu a jen na základě ujištění, že náklady hradí SVJ, k instalaci chybějícího radiátoru.

Bez jakékoliv předběžné informace stran SVJ nám byla nevysvětlitelná a neznámá částka v individuálním vyúčtování za provoz jednotky ( více než půl roku po instalaci) nápadná.
Reklamovali jsme tedy toto vyúčtování a žádali výbor o zdůvodnění. Až tehdy jsme se dozvěděli, že pohledávka ve vyúčtování se skládá m.j. i z nákladů za instalaci radiátoru.
Nemohli jsme tomu uvěřit, cítíme se podvedeni a nehodláme částku uhradit.
K zásadním aspektům patří i ta okolnost, že faktura je adresována objednavateli, tedy SVJ.
Bez reklamace bychom se dodnes nedověděli, že instalace je součástí pohledávky ve vyúčtování

Aktuelně se zmíněná členka omluvila za chybný postup a prohlásila, že náklady se bude snažit regulovat pojišťovnou (SVJ platí pro členy výboru pojistku). Ujistila nás, že v případě, že pojišťovna plnění odmítne, zaplatí sama.
K tomu zatím nedošlo, členka SVJ naše opakované emaily ignoruje a nereaguje.
Jak postupovat bez konsekvence soudního řízení (náklady by nebyly v relaci k pohledávce) ?Děkuji.
S pozdravem
Josef Bradáč

Odpovídá   Váš domovník   14. 6. 2018, 10:04

Dobrý den,
Z formulace v PV „radiátory nejsou součástí jednotky“ nevyplývá, že by byly součástí společných částí domu a že by se tedy jejich instalaci mělo hradit SVJ. Doporučuji nechat si zpracovat právní stanovisko, které na základě PV určí, komu radiátory patří. Pokud nejsou společnou částí domu, SVJ jejich instalaci hradit nemůže a náklady nese vlastník bytu. Uplatnění pojistky v tomto případě je nereálné, stejně tak pochybuji, že by člen výboru uhradit náklady z vlastních prostředků.

Martina Feil

Pracovní dohody v družstvu

Dobrý den, jaká smlouva je správná mezi bytovým družstvem a předsedou družstva na vyplacení odměn za činnost?
Jaká dohoda je vhodná pro důchodce, který provádí v družstvu úklid za 900 Kč / měsíc + 2 x do roka po 1.000 Kč za mytí oken?
Jaká dohoda je pro domovníka, který má na starosti drobné opravy, úklid sněhu a sekání trávy?

Jak se daní různé výše uvedené pozice?
Je pravdou, že důchodce na DPČ daně neplatí?

Děkuji.

Odpovídá   Váš domovník   31. 5. 2018, 11:42

Dobrý den, nejlépe dohoda o provedení práce, výše daní je 15 %. Důchodce v případě, kdy podepíše prohlášení, daň neplatí.

Jana Jurdová

zápis ze shromáždění

SVJ dělá jednou do roka shromáždění je povinnost zasílat tyto zápisy na soud

Odpovídá   Váš domovník   31. 5. 2018, 11:37

Dobrý den, do sbírky listin na justice.cz je nutné ukládat jen ty zápisy ze shromáždění, jimiž se mění podstatné záležitosti SVJ, např. stanovy či volba nových členů statutárního orgánu. Pokud projednáváte běžné záležitosti, ukládat zápis do sbírky listin není třeba.

Zdeňka Zpěváková

Výpočtový list příspěvků

Mám byt v domě s bytovým družstvem. Byt mám převeden do osobního vlastnictví. Vlastníků bytových jednotek je ale málo a proto nemají založené družstvo a všichni stále využíváme služeb bytového družstva a rovněž tam platíme všechny poplatky. Já mám v bytě trvalé bydliště, ale již několik let bydlím se svým přítelem v jeho domku. Prázdný byt jsem nabídla na neurčito a bezúplatně k užívání své neteři. Ta byt užívá, ale není zde trvale hlášena. Bytovému družstvu jsem to ohlásila. Bytové družstvo mi navýšilo počet osob v předpisu nájemného a já stále platím za 2 osoby, i když tam bydlí 1 osoba. Loni jsem poslala písemné prohlášení bytovému družstvu, že byt obývá jen 1 osoba a že žádám o upravení počtu osob pro výpočet poplatků. Ve vyúčtování za rok 2017 a v předpisu nájemného pro rok 2018 mám ale zase poplatky rozpočítané za 2 osoby. Chtěla bych vědět, jestli je to tak správné.
Děkuji Z. Zpěváková

Odpovídá   Váš domovník   18. 5. 2018, 9:34

Dobrý den, správně to není, služby platíte podle skutečného počtu osob, pokud jste písemnou formou oznámila zpracovateli vyúčtování počet osob = 1 a ve vyúčtování máte náklady pro 2 osoby, je to důvod k podání námitky k vyúčtování. Podejte písemně a trvejte na opravném vyúčtování.

Zdena Jedličková

dotaz

Muže dělat mistopředsedu i nájemnik děkuji

Odpovídá   Váš domovník   18. 5. 2018, 9:27

Ano, členem statutárního orgánu může být i nečlen SVJ, pokud to umožňují stanovy vašeho SVJ

Daniela Umlauf Goldwein Mgr.

zabezpečení bytu proti zlodějům

Dobrý den. Mám problém, na první pohled neřešitelný, ale nevěřím, že by to opravdu nějak nešlo! Bydlím sama, v přízemí obyčejného paneláku; byla jsem dvakrát vykradena, zloději vešli okny. Bohužel jsem nebyla v ČR, takže okna dokořán celý den... Protože však zloději vešli bez poškození oken (mají speciální přípravek od hasičů), nemám i přes zprávu policie nárok na pojistné. Ale to už "vem čert".
Jde mi o to, nějak se už zabezpečit proti další atace!
Beru od té doby antidepresiva, při každém šramotu se budím.
Chtěla jsem situaci řešit mřížemi na oknech, ale není mi to povoleno. Je vyžádán 100% souhlas SVJ a toho nikdy nedocílím.
Mám nějakou šanci? Znáte někdo nějaké řešení? Stěhovat se jinam nechci, je to můj milovaný domov...

Odpovídá   Váš domovník   17. 4. 2018, 11:14

Dobrý den,

určitě lze najít takový způsob zabezpečení vašeho bytu, kdy nebude nutné instalovat mříže. Kontaktujte nás na domovnik@sousde.cz

Naďa Klainová

Vložení nového člena do společenství, zrušení členství ve společenství

Dobrý den,
jsem správcem společenství vlastníků jednotek. Po změně majitele webu Sousedé a struktury celého portálu nemohu nikde najít, jak přidat do společenství nového člena a jak zrušit členství zemřelému členovi. "Domovníkovi" jsem už několikrát psala, neodpověděl. ¨
Děkuji. Naďa Klainová

Odpovídá   Váš domovník   17. 4. 2018, 11:02

Obraťte se na domovnik@topsoused.cz. Mail je funkční a odpovídáme zpravidla do 24 hodin,

Zdena Jedličková

Potřebuji poradit

Dobry den když nájemník bere ze sociálky na bydlení a bydlí tam ještě další lidé kteří taky něco berou penize jak postupovat když majitel nereaguje a ví o tom že tam je více lidí děkuji

Odpovídá   Váš domovník   17. 4. 2018, 11:01

Dobrý den, můžete, prosím, upřesnit situaci - kdo je majitel- město, SVJ, soukromá osoba ??

Ivana Vebrová

přihlášení osoby k popůlatkům

Chtěla jsem se zeptat - přijede mi návštěva, která u mne v bytě bude bydlet cca 6 měs. Jsem povinna ji přihlásit u SVJ k poplatkům za odpad a společnou energii? Popř. na základě čeho

Děkuji Vebrová
ferencovaivana@seznam.cz

Odpovídá   Váš domovník   17. 4. 2018, 9:43

Dobrý den,

ano, přihlásit návštěvu musíte viz zákon 67/2013 Sb. §2, odst. g)

Jarmila Ransdorfová

hluční sousedé

Dobrý den, bydlíme v panelákovém bytě páté patro, nad námi se přistěhovala dcera rodičů s 5 letým synem, začalo peklo,celý den dupání běhání a pod. Je to dům z roku 1998 takže tu bydlí většinou starší lidé a pokud se jim vrátí dospělé děti a navíc s dětmi domů, protože se např.rozvedli, tak někdy je to peklo pro vlastníky bytu pod nimi, chápu to, musí někde být ale taky by si měli uvědomit, že tu bydlí i jíní lidé, je na ten hluk nějaký paragraf? Děkuji za odpověď a přeji hezký den.Jarmila

Odpovídá   Váš domovník   17. 4. 2018, 9:39

Dobrý den,
pokud vás hluk obtěžuje a omezuje komfort vašeho bydlení, jedninou cestou je domluva se sousedy, pokud to nepomůže, pak sousedská žaloba.

Jiří Nekvapil

Aktualizace seznamů členů společenstva.

Krásný den. Občas se stane, že některý z členů společenstva prodá svůj byt a v té souvislosti přestane být členem příslušného SVJ. Dotazuji se , jakým způsobem aktualizovat v této souvislosti seznam společenstva. Děkuji předem za odpověď.

Odpovídá   Váš domovník   14. 2. 2018, 11:35

Dobrý den, v sekci Správa společenstva najděte bývalého vlastníka, toho smažte - červený křížek v pravém sloupci - poznamenejte si podíl - zadejte nového vlastníka, člena společenstva, zadejte mu jeho e-mail, podíl. Poté ho pozvěte odesláním pozvánky do Společentsva a počkejte, až se sám zaregistruje

Lukáš Krátký

Společná elektřina ve sklepních prostorech a s tím spojené problémy!

Dobrý den,bydlím v bytovce o osmi bytech,nyní nám vznikl nedoplatek na spol.elektřině zhruba 700kč na byt.Sousedé to chtějí řešit tak že každý otevře sklep a zaslepí se zásuvky.Chtěl bych se tedy zeptat když jsem majitelem bytu i sklepu jestli mají právo do mého sklepa vkročit a zásuvky mi zaslepit,jelikož já zásuvku potřebuji na plynový kotel,popřípadě ja se mohu bránit.Děkuji za odpověd.

Odpovídá   Váš domovník   14. 2. 2018, 11:29

Dobrý den,
pokud jste majitelem bytu i sklepa, nikdo vám nemůže bránit řádnému užívání tím, že vám zaslepí elektrickou zástrčku. Řešení se nabízí víc, např. zřízení podružného měření elektřiny spotřebované ve sklepích, pak by každý platil svoji spotřebu sklepa sám, Dále doporučuji zkusit najít úspory, např. změnou dodavatele nebo využitím úsporných technologií. Na druhou stranu, pokud berete elektřinu pro svůj plynový kotel ze společné elektřiny, nabízí se i řešení domluvy s ostatními vlastníky, kdo a jak se bude na nákladech na elektřinu podílet.

Martina Lošťáková

Členové výboru SVJ

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda mohou být do výboru SVJ voleni manželé. Myslím tím, zda může být jedním členem výboru vlastník bytové jednotky a druhým členem výboru její manžel. Ve Stanovách našeho SVJ volit do výboru manžele zakázáno nemáme. Děkuji mnohokrát za odpověď.

Odpovídá   Váš domovník   9. 2. 2018, 11:15

Dobrý den,
pokud jsou oba manželé členy SVJ a ve stanovách to zakázané není, pak mohou být členy voleného orgánu oba. Pokud není manžel vlastníkem, je třeba ještě ve stanovách ověřit,zda nemáte zakázáno členství ve volených orgánech pro nečleny SVJ.

Vladimír Ujčík

Problém s mokrými rohy bytu

Dobrý den,

rád bych se optal, bydlíme v našem bytě 7 let. Již co jsme se nastěhovali, začali jsme mít problémy s mokrými rohy v místnostech. Panelový dům je nezateplený a jde o tzv. studené rohy místností, ty které sousedí s balkonem nebo jsou u studené boční stěny. Náš byt je totiž u střechy a ještě k tomu u krajní. Právě byty u střechy mají s tímto problém. Většina bytů však u střechy není a takové problémy nemají, takže nikomu se zateplovat nechce. Zateplení by tento problém dle mého i jiných názorů vyřešilo. Když jsem se stěhoval, renovovaly se spáry panelového domu, ale tyto byly dle mého lajdácky udělané, jen přemáznuté nějakým tmelem, aby to vypadalo. Máme v těchto rozích mokrou zeď, kde se nám dělají plísně. Vlhkost si doma hlídáme, aby nebyla nad 60 %, bydlíme totiž u řeky, takže máme vyšší vlhkost než v jiných bytech. Máme doma odsavače (v koupelně i kuchyni), sušičku prádla a dokonce jsme si koupili i elektrický odvlhčovač, který nám drží výše uvedenou vlhkost. Takže vlhkostí to není. Na jedné schůzi bylo odhlasováno, že se nám pořídí termoizolační hmota Ajtatherm, ale její aplikace nepomohla. Máme alergické dítě a nechceme s ním žít v prostředí, kde jsou plísně, ale stěhovat se nám kvůli tomu také nechce. Dříve jsme spadali pod BD, nyní jsme již SVJ.

A tedy můj dotaz. Chci se zeptat, zdali se dá nutit výbor či členy SVJ, aby tento problém nějak řešili (zateplení či zaizolování spár). O zaizolování spár si však nejsem jistý, zda-li by toto pomohlo? Jaký je postup, když se problém nevyřeší nebo členy SVJ vůbec řešen nebude? Děkuji mnohokrát za radu.

Odpovídá   Váš domovník   24. 1. 2018, 9:35

Dobrý den,
Ano, výbor SVJ toto řešit musí, je to jeho povinnost. Doporučuji nechat si v první řadě odbornou firmou posoudit skutečnou příčinu, vyzvěte tedy členy výboru, aby nechali na náklad SVJ zpracovat odborný posudek, dle tohoto posudku se pak rozhodnete, jak věc řešit. Aplikací laicky vybraných materiálů věc opravdu řešit nemůžete. Odbornou firmu hledejte mezi firmami poskytujícími expertní posouzení v oboru stavební izolace a vlhkostní poruchy.
Pokud Výbor SVJ věc nehodlá řešit, vyzvěte je písemnou formou, pokud se ani pak nebudou chtít věcí zabývat, nezbývá, než řešit věc soudní cestou.

Antonín Walter

Výměna bytových vodoměrů

Dobrý den,
při pravidelném odečtu bytových vodoměrů teplé a studené vody jsme zjistili, že tyto nebyly již 5 let měněny . Servisní organizace, která se stará o služby v našem domě tvrdí, že nemá za povinnost nás na to upozorňovat a starat se o včasnou výměnu. Zákon, ale říká, že výměna je povinností SVJ. Existuje seznam firem, které takovéto výměny jsou oprávněny provádět? Konkrétně v Českých Budějovicích.
Děkuji předem za odpověď.
Walter

Odpovídá   Váš domovník   24. 1. 2018, 9:23

Dobrý den,

povinnost hlídat „životnost“ vodoměrů má opravdu SVJ. Před výběrem dodavatele si ujasněte, jaké vodoměry budete chtít, vycházejte z toho, co nyní máte. Můžete se rozhodnout pro levnější repasované bez dálkových odečtů nebo naopak pro nové s dálkovými odečty, cenové rozpětí je velké. Dodavatele doporučujeme vybírat formou výběrového řízení, požadujte reference, obvykle dodavatel pak provádí i servis, odečty a rozúčtování. Nechte si nacenit i tyto služby. Z firem, které působí v Jihočeském kraji, máme velmi dobrou zkušenost se společností www.ista.com. Jinak google vám najde ve vašem městě hned několik, dodavatelů.

Petr Schwarz

kamerový systém v domě

Dobrý den,
máme v našem domě kamerový systém, dočetl jsem se, že však platí nová pravidla a to, že každá místnost v domě, kde je kamera, má být označena cedulí. Že, osoba, která má přístup ke kamerám, má mít denník, kde zapisuje výsledky kontrol, při vstupu ke kamerám. A hlavně, že jako vlastník bytu, byť ve Společenství vlastníků, mám právo rozhodnout, jestli chci kamerový systém nebo ne.
Ale stalo se mi tohle, nebyl jsem spokojený s úklidem v domě, kde nová paní uklízečka neumí uklízet a tak jsem umístil na nástěnku v domě, která je v mém vlastnictví, A4 s vtipným textem, jestli paní uklízečka umřela, že je tu takový bordel.
Netrvalo dlouho a předsedkyně mi zvonila u dveří, co jsem to vyvěsil a začala i vyhrožovat mému synovi, že jak jel ve výtahu, tak údajně pomatlal stěnu výtahu a že to nechá na mé náklady vyčistit. Poslal jsem ji tam , kde bylo třeba.
Otázka zní: nebyl porušen zákon, když nedošlo k žádnému poškození vybavení domu ani k trestnému činu, šlo vyloženě o šmírování mé rodiny a určitě nebyl ani pořízen záznam v knize kamer ?
Mám právo podat trestní oznámení a vyhraji spor ?

Odpovídá   Váš domovník   16. 1. 2018, 10:54

Dobrý den,
instalace kamer v bytovém domě podléhá schválením shromážděním SVJ, provoz kamer pak musí být v souladu se zákonem (ochrana osobních údajů). Záznamy z kamer se uchovávají v elektronické podobě obvykle několik dní, tyto záznamy musí být řádně zabezpečeny a přístup k nim má mít pouze oprávněná osoba, vše byste měli mít popsané ve vnitřních předpisech SVJ. Termín "záznam v knize kamer" čtu poprvé. Co se týká nespokojenosti s úklidem, řešte vše raději obvyklou cestou - platíte za službu, která podle vás nemá odpovídající kvalitu, obraťte se na poskytovatele služby- tím je SVJ, tj, obraťte se na výbor SVJ, ať sjedná nápravu nebo slevu za špatně odvedenou práci uklízečky. Každé dítě občas někde něco upatlá, je slušností to po svém dítku uklidit. Pokud chcete kvůli tomu podávat trestní oznámení, předpokládám, že věc bude odložena.

VLADISLAV PRAVDÍK

GDPR

Dobrý den,potřebuji vědět jestli se nové evropské nařízení na ochranu osobních údajů GDPR týká i společenství vlastníků a v jakém rozsahu.
Děkuji za odpověd

Odpovídá   Váš domovník   15. 1. 2018, 12:43

Dobrý den, GDPR se týká i SVJ, odpověď není jednoduchá a není na pár řádků, připravujeme na toto téma přednášku s právníkem a určitě o celé problematice budeme informovat v našem u. Již tento týden pořádáme akci s právníkem, na kterou se můžete přihlásit, máme poslední volná místa
https://magazin.topsoused.cz/-Setkani-s-pravnikem-pro-SVJ-odpovedi-na-konkretni-dotazy-Kapacita-omezena/clanek/id/2779

Jan Kopecký

Neuznané reklamace od developera

Dobrý den, chci se optat, jaké možnosti má Výbor, jednající v rámci vlastníků jednotek za společné prostory, v případě neuznané (zamítnuté) reklamace developerem? Jaký navrhujete další postup a může vůbec Výbor SVJ jednat pouze na základě Stanov SVJ za všechny majitele jednotek?
Děkuji

Odpovídá   Váš domovník   15. 1. 2018, 9:19

Dobrý den, kompetence výboru jsou přesně dané stanovami, členové výboru zastupují celé společenství, a to v souladu s tím, jak jsou zapsáni na justice.cz. Co se týká jednání s developerem ohledně neuznané reklamce, doporučujeme poradit se s právníky.

Milan Fajman

Kamerový systém

Je vhodné aby se v bytovém domě o 40 společnících instaloval kamerový systém?Domnívám se,že náš výbor(předseda+zástupce)chtějí utratit naše zbytečně vyhozené peníze.Nemám z toho dobrý pocit,protože je to zneužitelné a taky nevidím důvod proč bychom tento systém měli instalovat.Domy v naší ulici a okolí tyto systémy nemají a neuvažují o nich. Děkuji.

Odpovídá   Váš domovník   15. 1. 2018, 9:14

Dobrý den, rozhodnutí o instalaci kamerového systému patří většinou do kompetence shromáždění SVJ nikoliv výboru SVJ, rozhodují o tom tedy vlastníci hlasováním. Pokud by ve vašem domě byla většina sousedů pro instalaci kamer, nezbývá vám než se přizpůsobit.

Veronika Svobodová

Dokonceni registrace

Dobry den,prosim o radu-prave se zde registruji a prisel mi na e-mail overovaci kod,ktery kdyz vlozim do prislusne kolonky...-pise mi to,ue jiz byl kod pouzit

Odpovídá   Váš domovník   15. 1. 2018, 9:10

Dobrý den,

dokončete registraci proklikem přiloženého odkazu.

Ivana Navrátilová

SVJ - úklid společných prostor

Dobrý den, v našem domě bylo založeno SVJ. Dům má 6 vchodů. V jednom ze vchodů byla před vznikem SVJ byla údajně uzavřena dohoda o úklidu společných prostor svépomocí.
Několik obyvatel tohoto vchodu trvá
nadále na tom, aby si společné prostory tohoto vchodu i před vchodem, uklízeli sami vlastníci, já s tím ale nesouhlasím. Ve stanovách SVJ nic takového zaneseno není a ani nedošlo k žádnému hlasování na shromáždění SVJ. Jak se mohu bránit. Děkuji.

Odpovídá   Váš domovník   21. 12. 2017, 14:27

Dobrý den,

bránit se můžete tím, že navrhnete projednat tuto problematiku na Shromáždění a způsob úklidu si odsouhlasíte, pokud budete přehlasována, nezbývá vám než se podřídit.

jiří Hlaváč

Jiří Hlaváč

Dobrý den, pár let zpátky si postavil vedle nás soused rodinný dům který jsme mu povolili. Po roce nebo dvou si začal přivážet lešení nákladními auty a proměnil pozemek kolem domu ve skladiště . Nákladní auta nám jezdí přímo pod okny přes naši sdílenou cestu jako blázni. Práší , cestu neůměrně zatěžují a otřesy nám ničí dům. Není s ním žádná řeč a nyní jsem zjistil že tam má nahlášené místo firmy. Je toto možné? žádnou firmu jsme mu tam nepovolili a rádi bychom aby si firmu zase odstěhoval. Je jeho chování napadnutelné? Případně prosím o radu jaké mám učinit kroky. Děkuji moc

Odpovídá   Váš domovník   21. 12. 2017, 14:20

Dobrý den,

pro zřízení sídla firmy nepotřebuje soused Váš souhlas. Co se týká využívání stavby pro jiný účel, než byla zkolaudována je již jiná záležitost, pokud je dům určený k bydlení využívaný k jiným účelům a vzniká tak např. neúměrný hluk, zvýšené zatížení dopravou apod. řešte věc právní cestou.

Vera Kalinova

Internetové připojení v residenci Garden Towers

Chtěla bych poprosit o radu ohledně připojení na internet v rezidenci Garden Towers. Nedávno jsme si zde pronajali ateliér, kontaktovali jsme T mobile, který pro internet využíváme v jiných pronajatých lokalitách, ale jejich nabídka je v Garden Towers údajně kvůli kovové konstrukci domů dost omezebá a nevýhodná. Mohli byste doporučit vhodného dodavatele internetového připojení pro tuto residenci?
Děkuji

Odpovídá   Váš domovník   21. 12. 2017, 14:15

Dobrý den paní Kalinová,

pokuste se řešit problém datového připojení přímo v rámci SVJ. Developer obvykle vybuduje již při výstavbě slaboproudé datové rozvody. Oslovte co nejširší spektrum dodavatelů telekomunikačních služeb a vyžádejte si nabídky, ty pak porovnejte a vyberte optimální řešení. Vyžádejte si od developera popis datových rozvodů a jejich technickou specifikaci.

Pavla Konečná

Bytové dveře

Dobrý den, v našem domě (SBD) došlo ke vloupání do bytu a k pokusu o vloupání. Mám dotaz, jak je to s financováním nových bytových dveří a kdo žádá náhradu od pojišťovny. Zda uživatel bytu nebo SBD. Děkuji.

Odpovídá   Váš domovník   11. 12. 2017, 13:52

Dobrý den,

záleží na ujednání v nájemní smlouvě, vlastníkem bytu je SBD, dveře jsou stavební součástáíbytu, věc by zřejmě mělo vyřizovat SBD.

Tomáš Trnka

Datum členství

Dobrý den, lze nějak v menu stránky společenství dohledat, kdy byl člen společenství přidán na stránky společenství?
Děkuji
Tomáš Trnka

Odpovídá   Váš domovník   11. 12. 2017, 13:36

Dobrý den,

Tento údaj dohledat nejde, můžete však sledovat historii návštěv stránek vašeho SVJ, nastavení sledování najdete v sekci Správa v pokročilém nastavení

František Kožnárek

dotaz

Jak potvrdit přijetí nového člena na SOUSEDY

Odpovídá   Váš domovník   11. 12. 2017, 13:34

Dobrý den,

pokud jste administrátorem a někdo Vás požádá o vstup do společenstva, přijde Vám zpráva - žádost do vaší schránky, žádost pak přijmete.

Radka Machová

Kdo může být členem společenství vlastníků bytových jednotek a členem jeho výboru?

Dobrý den,
ze znění zákona jsem pochopila, že členem SVBJ může být jen vlastník bytu. Naše SVBJ si do výboru zvolilo pána, který není vlastníkem bytu ani nepředložil oprávnění k zastupování udělené vlastníkem bytu, který obývá. Dále je ve výboru pán, který koupil od města nebytový prostor (město bylo dříve spoluvlastníkem našeho bytového domu - při odkupu si ponechalo ve vlastnictví uvedený nebytový prostor stavebně oddělený od ostatních společných nebytových prostor užívaných vlastníky bytů). Je to v souladu se zákonem, aby tito lidé zastupovali zájmy vlastníků bytových jednotek?

Odpovídá   Váš domovník   11. 12. 2017, 13:29

Dobrý den, nová právní úprava (NOZ) umožňuje, aby členem voleného orgánu společenství vlastníků byl i nečlen SVJ, pokud to stanovy SVJ vysloveně nezakazují. Pro posouzení konkrétní situace ve vašem SVJ je tedy nezbytné ověřit si to ve stanovách, měli byste je mít uložené ve sbírce listin na www.justice.cz. Vlastník nebytového prostoru je rovněž členem SVJ, i když je prostor stavebně oddělen.

Klárka Nováková

Klárka

Jak je to s ochranou osobních údajů a vybudováním výtahu?

Odpovídá   Váš domovník   11. 12. 2017, 12:08

Dobrý den Klárko,

mohla byste svůj dotaz konkretizovat ?

Simona Kundrátková

Způsob vymáhání pohledávek ze strany SJV a správce financí

Jednání SJV, mne přivedlo na myšlenku, že své práci absolutně nerozumí.
Od počátku mých problému se splácením jsem se snažila situaci řešit ať už osobními návštěvami , e-mailem či dopisem. Své závazky jsem chtěla plnit a nesčetněkrát jsem žádala o podmínky jež by pro mne byly únosné vzhledem k situaci, do které jsem se dostala né vlastní vinou. Setkala jsem se však jen s arogancí, dehonestací, absolutním nezájmem, což následně vedlo k prohloubení této už tak vypjaté situace.
- 23.2.2017 jsem obdržela upomínku od společnosti správce financí – není zde zmínka o úroku z prodlení
- 22.4.2017 jsem obdržela upomínku na nedoplatek od SVJ - kde je zase jiná částka
1. - Ani na jedné upomínce není uvedeno číslo upomínky
2. - Tyto dvě upomínky se rozporují, jsou chaotické a nesrozumitelné
3. - Upomínky neobsahují jasný rozpis jednotlivých dlužných částek, na základě kterých byla celková dlužná částka nezpochybnitelně vypočtena
4. - Není zřejmé jakým způsobem jsou jednotlivé částky zaevidovány či zaúčtovány do účetnictví
Zajímalo by mně, kterou upomínkou se mám řídit a co je tedy aktuální a jaké částky.

Dne 13.11.2017-jsem obdržela další upomínku od Advokátní kanceláře , kde opět je jiná částka.
Na upomínkách se pouze ohánějí paragrafem a ujednáním SJV. Žádala jsem o celé znění zákonů a ujednání SJV a nemám informace. Stanovy nejsou veřejně vyvěšené.

Do dnešního dne nemám na mé písemné žádosti informace.
V této souvislosti jsem poukazovala na fakt, že při koupi tohoto bytu jsem za předchozího majitele musela uhradit dlužné nájemné ve výši 47.606,- Kč, což je vysloveně uvedeno v kupní smlouvě a tázala jsem se z jakého důvodu nebyl tento dluh vymáhán soudní cestou nebo splátkovým kalendářem od původního majitele. A kde je zápis ze schůze o dlužné částce. Do dnešního dne nemám informaci.
SJV mě pouze vyhrožuje a na písemné dotazy nereaguje.
Mohu se nějak bránit? Byt je v mém vlastnictví.
Děkuji

Odpovídá   Váš domovník   30. 11. 2017, 11:53

Dobrý den,

tak předně se můžete bránit vzniku takové situace tím, že přestanete být dlužníkem SVJ a budete řádně plnit sví povinnosti vůči ostatním spoluvlastníkům, zákony jsou veřejně přístupné a stanovy máte povinnost mít uložené ve sbírce listin u rejstříkového soudu, jsou tedy také veřejně přístupné.

Co se týká různých částek na upomínkách, bude to dáno zřejmě tím, že váš dluh průběžně narůstá.

Pokud již věc řeší AK, zkuste navrhnout uzavření mimosoudní dohody se splátkovým kalendářem, s tím ale musí souhlasit statutární orgán SVJ. Ten se ale zodpovídá všem ostatním řádně platícím spoluvlastníkům.

Veškerou komunikaci s AK i Výborem SVJ veďte výhradně prostřednictví doporučené pošty.

Aneta Rychlíková

Jak vložit inzerát

Dobrý den, nedaří se mi najít, jak na tyto stránky vložit inzerát. S přítelem sháníme pronájem bytu. Děkuji

Odpovídá   Váš domovník   30. 11. 2017, 11:44

Dobrý den, zadejte poptávku přímo přes partnerský web www.ceskereality.cz

Martin Gubek

Centrální odsávání

Dobrý den,

rád bych se zeptal, pokud správce (SVJ) odmítá opravit nebo vypne a odmítá zapnout centrální odsávání (vlastníky nijak neinformoval o problému s poruchou nebo důvodu vypnutí), porušuje tím nějaký konkrétní zákon?? Co porušuje, co můžeme dělat?


Předem děkuji

Odpovídá   Váš domovník   30. 11. 2017, 11:23

Dobrý den,
Předně neplní své povinnosti řádně pečovat o majetek SVJ, řešit to můžete písemnou výzvou ke sjednání nápravy, projednejte záležitost na shromáždění vlastníků a uložte výboru SVJ sjednat nápravu, a pokud dojde v důsledku vypnutého centrálního odsávání k nějaké škodě či ke zhoršení komfortu bydlení, nezbývá než věc řešit soudní cestou podáním žaloby

Markéta Tůmová

Chyba ve vyúčtování

Dobrý den,

nový vlastník bytu zjistil při kontrole vyúčtování, že bylo zpětně účtováno chybně stočné. Odpovedna osoba hlásila na obec meně osob žijících v domě, než byla skutečnost, ale fakturovanou částku účetní dělila všem nahlášeným. Př. Obec fakturovala paušál 800Kč/os/rok pro 35 hlášených osob = 28000Kč, účetní zadala částku do programu a jelikož měla od SVJ nahlášeno 40 osob, tak tato částka byla ve vyúčtováních dělena mezi 40 osob, tzn. každý 700Kč. Na obci neohlášené osoby žily právě v bytě nového vlastníka v době před tím, než nový vlastník byt koupil.
Odpovědná osoba, tyto lidi zpětně na obec dohlásila a obec dofakturovala 4000Kč. Nový vlastník obdržel ke dni převzetí bytu potvrzení od SVJ o bezdlužnosti (SVJ neeviduje žádný dluh od původního vlastníka) - odmítá škodu hradit, původní vlastník rovněž. Lze tuto částku rozpočítat mezi ostatní vlastníky - čímž se jejich platby oproti obcí stanovenému paušálu navýší?
Dále bylo zjištěno u stejného bytu, že za rok 2013 nebylo nahlášeno obci jedno dítě a SVJ přesto platbu stočného strhlo ze záloh rodině dítěte, aniž by tuto platbu uhradilo. Obec takto zpětně již nechce dítě dofakturovávat a poplatek nepožaduje. Jedná se o cca 700Kč.
Lze tuto částku započíst k dluhu 4000Kč? Nebo se musí původnímu vlastníkovi vrátit, žádá vydání z titulu bezdůvodného obohacení (promlčecí lhůta 10let)?


Děkuji Tůmová

Odpovídá   Váš domovník   6. 11. 2017, 15:48

Dobrý den paní Tůmová, doporučuji provést opravné vyúčtování tak, aby každý, kdo se podílel na nákladech částkou 700 Kč, doplatil v rámci opravného vyúčtování částku 100,- Kč, původní vlastník tak za svých 5 osob uhradí 500,- Kč. Platbu za dítě 700,- Kč doporučuji vrátit, v tomto případě musí v účetnictví „přebývat“. Pokud platbu nepožaduje obec, mělo by jí SVJ vrátit vlastníkovi.

Leňúš Čišecká

Trvalý pobyt

DObrý den, chtěla bych se zeptat. Když je byt uveden v ''soukromém vlastnictví'', mohu tam mít se synem případně trvalý pobyt? A mohu pobírat na něj nějakou hmotnou nouzi? Děkuji za odpověď.

Odpovídá   Váš domovník   6. 11. 2017, 14:56

Dobrý den, nepíšete, zda byt je ve vašem soukromém vlastnictví či zda bydlíte v nájmu. S platnou nájemní smlouvou si trvalé bydliště zřídit můžete. Co se týká příspěvků v hmotné nouzi, obraťte se na místní odbor sociálních služeb.

Kamila Vrbatová

Výhody sdružení vlastníků BJ

Dobrý den, prosím jaké jsou výhody založení sdružení vlastníků bytových jednotek???
Dosud náš dům nemá žádné sdružení, jsme společenství spoluvlastníků ( 12 bytů). Je to pro nás nevýhoda, že nemáme založené sdružení ? Děkuji.

Odpovídá   Váš domovník   6. 11. 2017, 14:51

Dobrý den paní Vrbatová, povinnost založit společenství vlastníků ve vašem domě se řídí platnou legislativou, v sousčasné době je to NOZ 89/2012 Sb. O výhodách i nevýhodách se mlžete dočíst zde https://magazin.topsoused.cz/-Vesnicka-bytovka-SVJ-ano-ci-ne/clanek/id/2715. Tady také najdete pomocníka, jak při zakládání SVJ postupovat.

Jaroslav Melena

probléms členem

dobrý den..v domě nám jeden podnikatel koupil 3 byty které provozuje jako ubytovnu..se sdružením nespolupracuje ani nehlásí kdo v bytě bydlí..jak můžeme proti němu zakročit popřípadě jak .děkuji

Odpovídá   Váš domovník   17. 10. 2017, 10:30

Dobrý den,
nepíšete, o jaké "Sdružení" jde, předpokládám, že se jedná o SVJ či BD. Každý vlastník (člen SVJ) či člen BD by měl dodržovat Stanovy, vycházejte tedy z toho, co máte ve stanovách a důsledně vyžadujte (písemnou formou doporučeným dopisem) jejich dodržování. Pokud dochází ze strany vlastníka a jeho nájemců k soustavnému porušování stanov a poškozování ostatních obyvatel domu (např. nadměrný hluk, poškození společných částí domu apod.) pak nezbývá než řešit věc právní cestou.

Miroslava Hlavatá

Co založit, když jsou v domě jen 4 byty?

Dobrý den!
Od obce jsme koupili byty v bytovém domě - jsme 4 rodiny. Společná je chodba. Vchod do půdních prostor je umožněn z jednoho bytu. Fond oprav platíme zatím obci, která nám i fakturuje vodné a stočné. Plyn a elektřinu si hradíme sami. Pojištění hradí také zatím obec.
My máme jen pojištění domácnosti. Lze vůbec zakládat nějaké sdružení, když jsme dohromady vlastníky jen čtyř bytů. Děkuji za odpověď. M.Hlavatá

Odpovídá   Váš domovník   4. 10. 2017, 14:46

Dobrý den, společenství si můžete založit v souladu s NOZ - § 1199 - Je-li v domě méně než pět jednotek, může být společenství vlastníků založeno, pokud s tím souhlasí všichni vlastníci jednotek.
To, že platíte "fond oprav" stále obci není v pořádku, jsou to dlouhodobé zálohy na opravy vašeho domu, který jste již od obce odkoupili, stejně tak pojištěni plaťte sami přímo pojišťovně. Obec vám dodává vodu, takže fakturace vodného a stočného je v pořádku, stejně tak platby plynu a elektřiny přímo dodavateli jsou také v pořádku.
Návod, jak založit SVJ najdete přímo na našem webu https://magazin.topsoused.cz/-Jak-zalozit-SVJ-nebo-bytove-druzstvo/clanek/id/395

Božena Bačíková

Po MD

Dobrý den, jsem sama se dvěma dětmi, Dcera 17 let a syn 2 roky. Bydlíme sami v podnájmu. Vlastním RD ale ten je v soudním řízení. Nemůžu jít do práce, protože mám ještě syna malého. Byla jsem na sociálce i na UP ale tam mi jenom nabízeli že mi práci najdou ale nemohly pochopit že nemám nikoho na hlídání a že ze 4.000,- na měsíc nezaplatím nájem ani nekoupím dost jídla. Vše se snažím udělat tak aby moje děti nebyli hladné a že namě zbyde už jen suchý chleba. Paní mi odpověděla: a kolik že má syn let? a na to je mě ptali za každou mojí odpovědí. Když to zkrátím tak na nájem ani na jídlo nemám. Jsem naštvaná prostě životní minimum je jen pro některé, uprchlíkům a cikánům se pomáhá a my asi půjdeme pod most. Prosím porad´te co mám dělat DĚKUJI

Odpovídá   Váš domovník   4. 10. 2017, 14:36

Dobrý den, řešte situaci se sociálním odborem obecního či městského úřadu. Požádejte o pomoc v rodině.

Petra Nováková

Jak si poradit s diskriminací od ostatních sousedů?

Ahoj všem,

potřebuji poradit, do jaké míry a jak se bránit proti této až trošku si dovolím tvrdit mírné šikaně od ostatních sousedů v naší osadě.

Problém je prostý a důvody, proč vadíme ostatním vidím následovně. Máme jinou sexuální orientaci, než je zvykem, nejsme vlastníky domu jako ostatní, ale pouze podnájemníci a jsme rodinným příslušníkem osoby, která zde žila s místním "frajerem" a odešla od něj, on to neunesl a tak roznáší pomluvy, které se bohužel dotýkají hlavně nás a to i proto, že bydlíme naproti. Navíc vlastníme hned dvě auta a jedno, řekněme trošku lepší, než by si asi ostatní přáli, takže trošku závist tam hraje roli.

U nás v osadě jsou úzké silnice, ale vejde se na ně transit a transporter vedle sebe. Parkujeme venku, protože naše branka na zahradu je v devastujícím stavu a jde velmi špatně otevírat. Už je tak zrezlá, že ani WD na ní nepomáhá. Navíc máme dvě auta, vyrážíme brzy ráno a vracíme se pozdě večer, kdy v obou případech se ještě prát s brankou je prostě nesmysl. Nehledě na to, že v zimě, když mrze, tak jí neotevřete.

Již 2x se nám stalo, že nám nadávali na parkování. Poprvé nám prostě chtěl soused rozkázat, ať si parkujeme na pozemku, protože jim firma, co tam vyváží bioodpad ten jejich nechce vybírat - bydlí totiž za námi a popelářské auto údajně nemůže projet, když tam my parkujeme. Což je velmi hloupá výmluva popelářské firmy, k jejich domům se dá totiž dojet i jinou cestou, takže kdyby opravdu ti popeláři chtěli, cestu si jednoduše najdou a mojí povinností není myslet na to, že určitý den v týdnu mám parkovat tak a jindy jinak. Na tohle jsme se opravdu vykašlaly.

Druhou a již vyhrocenější situací bylo to, že onen "frajer" si tento rok prostě přestal stříhat okrasný keř a zasahuje asi 0,5m do silnice přímo v místě, kde zrovna na druhé straně té silnice parkujeme (protože tam máme vchod na pozemek). Parkujeme tak celou dobu. Bohužel jiný soused si stěžoval, že jsme se asi zbláznili takhle parkovat, protože tam je přece ten keř!! A ostatní si pak o ten keř odírají auto, tak ať laskavě MY parkujeme o kousek jinde. A údajně, pokud si nezačneme parkovat jinak, tak se dohodlo sousedství, že nám auto nechají odtáhnout. Hloupost, informovala jsem se na Policii a údajně by akorát platili za marný výjezd Policie a ještě by onen protější soused mohl dostat pokutu za přesahují keř.

S námi se dá v klidu dohodnout o přesunu parkování kousek dál. Ale hned nám vyhrožovat odtahem? Jsme nekonfliktní, prakticky nebýváme doma, neustále jsme někde pryč. Nepořádáme žádné party, nerušíme noční klid, vlastně "ideální" soused dalo by se říct. Ale začíná mi to až hraničit s šikanou. Mě přece vůbec nezajímá nějaký odvoz JEJICH bioodpadu nebo snad zasahující cizí keř do obecní silnice. To si přece musí řešit ti lidi sami, no ne? Jasně, že ne. Protože to je jejich kámoš.

Nechceme dělat problémy, protože máme strach o vlastní majetek a psa. Nikdy nevíte, na čem se dohodnou a pak si všichni navzájem potvrdí alibi. Přemýšlíme tak nad kamerovými záznamy, které bychom si nechaly nainstalovat.

Vtipné je i to, že s námi ženy vychází normálně, ale problémy mají jen muži. Asi nějaká frustrace?

Setkali jste se někdy s takovým to "vesnickým" vyvržením a následnou přemírou netolerance v opravdových blbostech? Máme se bát nějakého gradování? Je lepší se odstěhovat?

Odpovídá   Váš domovník   4. 10. 2017, 14:29

Dobrý den,
pokud máte pocit diskriminace kvůli sexuální orientaci, braňte se soudní cestou. Pokud vám nemovitost v osadě nepatří, asi je lepší vyhledat si jiný pronájem ve více anonymním či tolerantním prostředí.

Lucie Laluchová

převod vlastnictví bytu

dobrý den
prosím o radu ohledně převodu vlastnictví bytu.Nyní je byt psán na bratra a radi bychom příští rok převedli byt na mě bydlím v něm již delší dobu i nájemné platím já jakým způsobem máme pak postupovat dekuji
Laluchová

Odpovídá   Váš domovník   4. 10. 2017, 14:22

Dobrý den,

pokud se jedná o byt v osobní vlastnictví, pak převod bytu realizujte formou kupní či darovací smlouvy se zápisem v katastru nemovitostí.

Milan Poživil

dotaz

Dobrý den,
prosím o radu jak změnit správce/ administrátora/ pro naše SVJ.
Byla provedena změna v zápisu od Kr. soudu ve složení výboru a bývalý předseda již není členem SVJ.
Pro ověření mohu platný zápis poslat.
Děkuji
Milan Poživil - předseda SVJ
mob. 604 365 235

Odpovídá   Váš domovník   4. 10. 2017, 14:04

Dobrý den,

původní administrátor musí novému administrátorovi změnit v sekci Správa společenstva roli na "správce", poté změní svojí roli na "člen společenstva" . Nový správce musí být registrován.
Pokud si nebudete vědě rady, kontaktujte nás na domovnik@topsoused.cz

Ihor Mylymuk

Zaskleni balkonu

Dobrý den. chci zasklit balkon bezramovym systemem. Bydlim v přizemí. Musim mit schvaleni SVJ. Jaky procent hlasu spoluvlastiku se potřebuje na toto schvaleni a tež jestli potřebuji povoleni od stavebniho uřadu.
Děkuji za odpověd. Ihor Mylymuk

Odpovídá   Váš domovník   4. 10. 2017, 14:00

Dobrý den,
pro stavební úpravu tohoto typu potřebujete mít souhlas SVJ, protože to mění vzhled domu, procento se řídí vašimi platnými stanovami. Stavební úřad v místě také určitě kontaktujte.

Jiří Krejčík

Hospodaření SVJ

Dobrý den, předseda našeho SVJ nám nechce umožnit, nahlédnutí do účetnictví SVJ, i když jsme ho k tomu vyzvaly písemně dopisem z dodejkou . Na naše výzvy nereaguje a navíc financuje opravy v některých bytech z fondu oprav např. výměny plynových hadic ke sporáku, opravu elektroinstalace v bytě ap.
Děkuji za odpověď. J. Krejčík.

Odpovídá   Váš domovník   14. 9. 2017, 11:40

Dobrý den pane Krejčíku,

pokud předseda SVJ nereaguje ani na písemné výzvy a nadále odmítá umožnit vám nahlédnutí do účetnictví a zároveň máte podezření, že s prostředky SVJ naspořenými v tzv. fondu oprav nakládá neoprávněně, pak je asi nejjednodušší podat na něj trestní oznámení, v rámci zahájení trestního řízení pak jako poškození požadujte po předsedovy náhradu jím způsobených škod. Další možností je podat na předsedu žalobu.

Eliška Humplíková

Porušování stávajících Stanov SVJ

Dobrý den,
prosím o zodpovězení následujícího dotazu: dle stávajících Stanov SVJ nemůže být zvolen do voleného orgánu SVJ - konkrétně výboru nikdo jiný, než cituji: osoba, která je členem nebo společným členem tohoto společenství nebo je zmocněným zástupcem právnické osoby – člena společenství.
Členská schůze zvolila jako předsedu výboru syna majitelky bytu, který ovšem není členem SVJ, majitelkou a členkou SVJ je jeho matka. Je to správné, když společenstvím nebyly schváleny stanovy nové podle nového OZ?
Děkuji za odpověď. E. Humplíková

Odpovídá   Váš domovník   7. 9. 2017, 13:06

Dobrý den paní Humplíková,
pokud je za člena výboru zvolen nečlen SVJ a stanovy toto neumožňují, je to samozřejmě protiprávní. Vyzvěte pána k okamžité nápravě. Pokud neuspějete, pak řešte věc bezodkladně soudní cestou - žaloba na neplatnost usnesení nebo přímo oznámení na rejstříkový soud, který by ho na základě neoprávněného zvolení (nesoulad se stanovami) vůbec neměl jako statutární orgán zapsat.

Dana Matoušová

výměna zateplení

Dobrý den, náš výbor SVJ se chystá vyměnit po 16ti letech zateplení stěny našeho domu bez oken, protože do obložení zatéká. Klasické zateplení je provedeno částečně polystyrenem, částečně skelnou vatou. Výbor předložil 3 nabídky, přičemž nejlevnější je cca 1,1 mil Kč. Mně se to zdá drahé, dům je cca 30 m vysoký a cca 13 m široký. Jak a kde získat relevantní nabídku na porovnání a dá se zažádat o dotace, když se zatepluje jen 1 stěna? Děkuji, zdraví DM

Odpovídá   Váš domovník   6. 9. 2017, 13:54

Dobrý den,

můžete si i jako člen SVJ nechat zpracovat další cenové nabídky pro srovnání, můžete k tomu využít náš portál, např. zasláním poptávky partnerovi IP Polná, nebo oslovit jakoukoliv firmu z této oblasti, která vám jistě ráda cenovou nabídku zpracuje. Co se týká dotací, pak musíte splňovat podmínky dané dotačním programem - Zelená úsporám či IROP. Musíte doložit určitou konkrétní výši úspor, od toho se pak odvíjí možnost čerpat či nečerpat dotace.

Petra Voborníková

Datová schránka pro SVJ

Dobrý den, možná se to již zde řešilo, jen si chci ověřit, že to tak skutečně je. Dočetla jsem, že není povinnost pro SVJ mít datovou schránku. Je to skutečně tak nebo je od 1.9.2017 nějaká změna. Předem děkuji za odpověď. Petra V.

Odpovídá   domovník SousedeCZ   4. 9. 2017, 9:37

Dobrý den pan Voborníková,
SVJ tuto povinnost nemá.

Jana Havelková PhDr.

Písemné zmocnění pro hlasování na shromáždění

Dobrý den, musí mít tzv. třetí osoba (tzn. nečlen SVJ) pro hlasování na shromáždění SVJ řádné písemné zmocnění úředně ověřené s doložkou? Tzn. ověřené podpisy? Děkuji J. Havelková

Odpovídá   Jana Bělehrádková   31. 8. 2017, 9:58

Dobrý den paní Havelková,

Záleží na tom, co máte ve stanovách, některá SVJ mají pravidlo, že plné moci je třeba mít úředně ověřené. Jinak úředně ověřená plná moc není třeba, při prezentaci na shromáždění musí však zmocněná osoba předložit doklad totožnosti, právnická osoba pak výpis z OR.

Jana Jurdová

stanovy

Dobrý den, lze udělat dodatek ke stanovám, nebo musí být nové? Platí se za dodatek poplatek?
Děkuji Jurdová

Odpovídá   Jana Bělehrádková   30. 8. 2017, 12:31

Dobrý den,
doporučujeme udělat kompletní úpravu stanov a uvést je do souladu s NOZ. Aktuální znění stanov musí být vždy vloženo na justice.cz a každý vklad je zpoplatněn.

Jiří Nekvasil

půjčka mčlenům SVJ

Dobrý den,
může SVJ ze svého fondu oprav půjčit svému členovi peníze na výměnu oken ?
Bylo by to samozřejmě na základě smlouvy. Máte nějaká doporučení ?
Děkuji předem za odpověď.
J.Nekvasil

Odpovídá   Jana Bělehrádková   29. 8. 2017, 9:48

Dobrý den,
doporučuji nejdříve zjistit z prohlášení vlastníka či smlouvy o výstavbě, zda jdou okna společnou částí domu či patří k bytové jednotce, pokud patří do společných částí domu, pak náklady na výměnu hradí vždy SVJ, pokud patří k bytu, náklady na výměnu hradí vlastník, v takovém případě ale SVJ peníze svému členovi půjčovat nemůže

Miroslav Tomášek

Náklady na postupnou výměnu oken

Dobrý den,

dovolujeme se obrátit se na Vás s následujícím dotazem:

Jako bytové družstvo jsme plánovali výměnu oken (dřevěná za plastová) v celém domě v nějakém delším časovém horizontu. Protože však technický stav původních dřevěných oken byl rozdílný v jednotlivých bytech, dohodlo se na členské schůzi, že bude možné výměnu provést i dříve individuálně s tím, že náklady na výměnu, které vynaloží jednotliví nájemníci (družstevníci), jim budou vyplaceny až v době, kdy dojde k výběru dodavatele a realizaci výměny oken v celém domě, resp. ve zbývající části. Byli jsme malé bytové družstvo, zápis o této dohodě není k dispozici.

Někteří nájemníci (družstevníci) tedy výměnu oken provedli dle této dohody.

Následně došlo k "transformaci" našeho bytového družstva na SVJ, včetně převedení "naspořených" prostředků ve fondu oprav. Členy SVJ jsou původní družstevníci. Bytové družstvo vstoupilo do likvidace.

Nově vzniklé SVJ po čase vybralo dodavatele a realizovalo výměnu oken podle původně zamýšleného záměru, fakturu dodavateli uhradilo. Nastal tedy okamžik, kdy by měly být uhrazeny pohledávky těch členů SVJ (bývalých družstevníků), kteří realizovali a uhradili výměnu oken dříve, ještě za fungování bytového družstva. Nikdo z členů SVJ proti tomu nic nenamítá, jedná se o v minulosti již dohodnutý postup.

Dotazy tedy zní: Může SVJ tyto náklady členům SVJ z fondu oprav SVJ vyplatit (přesněji asi z vybraných záloh na dlouhodobé opravy - ty byly z družstva na SVJ převedeny)? Musí se k tomu vyjádřit i shromáždění SVJ?

Děkujeme.

Lumír Tomáš
Miroslav Tomášek

Bytové družstvo Orion v likvidaci a Společenství vlastníků Orion

Odpovídá   Jana Bělehrádková   29. 8. 2017, 9:45

Dobrý den, doporučuji projednat celou záležitost na Shromáždění SVJ a uvedený postup nechat členy SVJ schválit hlasováním. Jak z dlouhodobými zálohami naložíte, je jen na vás, vyplatit tedy zpětně peníze za opravy oken jednotlivým členům můžete. Otázkou zůstává, jakým způsobem náklady stanovíte, zda na základě skutečných faktur či na základě dohadných nákladů dle fakturace dodavatele, který dodával okna ve zbývající části domu.

Jana Jurdová

Jak na majitele,když nechce dát nájemníku výpověď.

V domě máme 17bytů jsme SVJ, někteří majitelé byt pronajímají a v domě nebydlí,jedn má nájemnici, která je na sociálních dávkách. problém je ten, že organizuje roznášení letáků bezdomovci, kteří jsou často opilý a shromažďují se okolo domu a některé i u paní. Letáků je moc a touto činností i poškozuje stěny a dveře společných prostor. Majitele bytu jsme už upozorňovali, stěžovali, ale pro něj je důležitý, že platí (sociálka) a byt udržuje.
Je možné mu mu nějak přikázat na shromáždění, aby ji už neprodlužoval smlouvu.
Děkuji Jana.

Odpovídá   Jana Bělehrádková   28. 8. 2017, 12:18

Dobrý den,
zakázat vlastníkovi bytu, aby byt nepronajímal konkrétní osobě, nemůžete. Co ale můžete, je důsledně po vlastníkovi bytu i jeho nájemnících požadovat dodržování stanov, ve kterých byste měli mít jasně a přesně stanoveno, jak užívat společné prostory a také pravidla, co se stane, pokud dojde k jejich porušení. Například pokud dojde k poškození společných částí domu (vstupní dveře, stěny) může SVJ náklady na opravu vymáhat po vlastníkovi bytu.

petr stanek

HLUK STROJOVEN

MÁM V BYTĚ SICE PODLIMITNÍ HLUK (V CHODBĚ ZA DVEŘMI 45 dBA) z TG. STROJOVEN, DO KTERÝCH MĚ NECHce VÝBOR SVJ PUSTIT K NÁHLEDU A MĚŘENÍ. PRÝ TO NENÍ VE STANOVÁCH. TAKÉ NA VEBOVÝCH STRÁNKÁCH NEUMOŽŃIJÍ KOMUNIKACI-99 BYTŮ+ NEBYTY, LIDÉ SE NEZNAJÍ, NEVÍM ZDA NĚKDO SI TÉŽ STĚŽUJE.
JAKÉ MÁM PRÁVO MOŽNOSTI.
dĚKUJI

Odpovídá   Jana Bělehrádková   28. 8. 2017, 12:05

Dobrý den,
obraťte se na zástupce domu - výbor SVJ - s oficiálním požadavkem přeměření hluku, zda odpovídá hygienickým normám. Pokud chcete věc řešit i se sousedy a nemáte možnost s nimi komunikovat, požádejte Výbor SVJ, aby danou problematiku zařadil jako bod jednání na nejbližší shromáždění vašeho SVJ.

Marcela Janečková

Úklid společných prostor

Dobrý den, jsme v bytovém domě 4 byty, z toho jen dva byty uklízí společné prostory. Jak donutit zbývající byty k úklidu? Dekuji

Odpovídá   Jana Bělehrádková   28. 8. 2017, 12:01

Dobrý den,

pravidla pro správu a užívání společných prostor se v domě s více byty, kde vzniklo SVJ nebo BD, upravují ve Stanovách. Pokud někdo stanovy nedodržuje, pak nezbývá než vymáhat plnění soudní cestou. Pokud ve vašem domě nemáte ani SVJ ani BD, musíte se nějak dohodnout.

Drahuš Součková

vyučtování elektriky majitelce -

jsme v podnájmu a nemáme přehled o vyučtováních konečné prý dle majitelky je v mínusu a nemá doklad nepředloží konečné vyučtování a chce po nás platbu ne malou 26 tisíc ..jak postupovat informace na ČEZ NEDOSTANEM ..máme novou smlouvu kde řádně jak předtím platíme zálohy.

Odpovídá   Jana Bělehrádková   28. 8. 2017, 11:55

Dobrý den,
na předložení vyúčtování máte v souladu se zákonem 67/2013 právo, pokud Vám pronajímatel vyúčtování nepředloží, nezbývá než věc řešit právní cestou.

Dušan Houdek

Změna správce

Dobrý den, založil jsem stránku společenstva, jsme veden jako správce, ale chtěl bych správcovství delegovat na někoho jiného. Jak to udělat?

Odpovídá   Martin Pösinger, topsoused.cz   24. 8. 2017, 16:56

Dobrý den, vstupte do společenstva, klikněte na Správa skupiny, vyberte uživatele, na kterého chcete správcovství delegovat, změňte zde roli na správce skupiny a změnu uložte.

Frantisek Dvorak

Dovolené a Cestování

Dobrý den chci se vás zeptat kde tu můžu inzerovat dovolené a zájezdy.děkuji moc za odpověd

Odpovídá   Váš domovník   17. 7. 2017, 13:49

Dobrý den, můžete využít sekci Lokality a svoji nabídku vložit formou příspěvku, který se bude objevovat všem registrovaným uživatelů z vámi zvolené lokality na jejich zdi.

smazat smazat a zrusit

Jak smazat svůj profil z topsoused.cz

Dobry den, jak muzu smazat svuj profil z topsoused.cz?

Odpovídá   Martin Pösinger   3. 7. 2017, 17:23

Dobrý den,

prosím pošlete na e-mail domovnik@topsoused.cz žádost o zrušení účtu přímo z e-mailu, pro který chcete účet zrušit.

Martin Pösinger, topsoused.cz

Martin Řežábek

obložky dveří - společný prostor?

Dobrý den,

řešíme v SVJ vymalování společných prostor a za ty považujeme i veškerá "futra" od vchodových dvěří do bytů. Je tomu tak, nebo už jsou soukromým majetkem jednotlivých vlastníků? Děkuji za odpověď.

Odpovídá   Váš domovník   1. 6. 2017, 11:50

Dobrý den pane Řežábku,

důležité je vycházet z prohlášení vlastníka či smlouvy o výstavbě. Pokud to není přesně specifikováno, pak nezbývá než aby výbor SVJ nechal zpracovat právní stanovisko dle konkrétního domu. Obvykle je závěr ten, že vše, co je vně bytové jednotky a je pevně spojeno se stavbou, patří do společných částí. Bez konkrétního posouzení dokumentů a skutečného provedení stavby to ale nelze jednoznačně určit.
Jana Bělehrádková

Koleková Anna

Vyúčtování za garáž

Koupili jsme garáž v panelovém domě pod okny naši kuchyně. Předseda ukončil svoji činnost a nastoupil nový výbor, který nám ihned platbu navýšil a zařadil garáž jako jednotku, A tak přispíváme platbou vše jako z bytu tj. za služby, navýšenou odměnu pro předsedu, podílíme se i na tvorbu rezerv dlouhodobého majetku. Při tom v garáži není okno, topení, nikdo mi tam neprovádí úklid, není tam voda a odběr el. energie mám napojené na vlastní bytové hodiny. Z bytu nám přišlo roční vyúčtování. Z garáže za celé tři roky co ji vlastníme jsme vyúčtování neobdrželi. Dotazuji se, zda shora v uvedeném článku vzniká nárok na vyúčtování ?? Děkuji za odpověď. S pozdravem Anna Koleková

Odpovídá   Váš domovník   31. 5. 2017, 9:53

Dobrý den paní Koleková,
dle NOZ má každé SVJ povinnost mít ve stanovách pravidla pro hospodaření, tzn. zejména pravidla pro příspěvky na správu domu a úhrady cen služeb a také způsob určení jejich výše placené jednotlivými vlastníky. Abych Vám mohla přesněji poradit, potřebovala bych znát Stanovy vašeho SVJ a jakým způsobem je Vaše garáž zapsána v katastru nemovitostí. O těchto pravidlech nerozhoduje Výbor SVJ, ale Shromáždění SVJ.
Pokud mi pošlete na domovnik@topsoused.cz IČO Vašeho SVJ a přesnou adresu domu, poradím Vám více
Jana Bělehrádková

Eva Gáborová

Jak vložit inzerát do realit?

Jak vložit inzerát do realit?

Odpovídá   Váš domovník   31. 5. 2017, 9:43

Dobrý den paní Gáborová,
vkládání inzerátů do sekce Nabídky realit připravujeme, bude k dispozici v červenci 2017.
Svoji nabídku/poptávku na pronájem/prodej/koupi nemovitosti můžete vložit formou příspěvku v sekci Lokality. Najděte si lokalitu, zvolte Sledovat, Váš příspěvek se pak objeví všem uživatelům z dané lokality.
Jana Bělehrádková

František Nekula

Vložení nabídky

Mám založenou firmu na vyklízení a rád bych zveřejnil článek je to možné ? Nevím jak to udělat .

Odpovídá   v   24. 5. 2017, 10:26

Dobrý den pane Nekulo,
děkujeme Vám za Zájem o náš portál, ohledně zveřejnění PR článku se obraťte na Zlatku Botero Vaškovou - botero.zlata@topsoused.cz, +420 731 694 884

Jana Bělehrádková

Martin Petržela

Vložení členů BD pomocí zápisu z Katastru

Můžete mne prosím nasměrovat na směr ,kterým se vydat, abych mohl hromadně vložit členy BD na stránky topsoused.cz. Myslím, že jsem tuto možnost někde viděl, ale nemůžu jí najít, Díky Martin P.

Odpovídá   Váš domovník   23. 5. 2017, 14:11

Dobrý den pane Petrželo,
v případě bytového družstva je v katastru nemovitostí zapsáno jako majitel pouze bytové družstvo, seznam členů můžete naimportovat z excelovského souboru. Pokud budete s postupem ve vašem konkrétním případě pomoci, obraťte se na domovnik@topsoused.cz

Jana Bělehrádková

Václav Zábranský

rozúčtování tepla

Dobrý den,
je možné legální nastavení výpočtu rozúčtování tepla v SVJ, kdy máme pouze na stupačce kalorimetry v každém bytě a vyúčtování probíhá pouze dle spotřební složky? Jaké je standartní/doporučené nastavení výpočtu pro bytový dům, který je zateplený, postavený v roce 2003. Děkuji

Odpovídá   Váš domovník   18. 5. 2017, 15:45

Dobrý den pane Zábranský - vámi popisovaný způsob rozúčtování tepla není správný - rozúčtování nákladu na teplo se provádí dle platné legislativy, podrobně se s aktuální právní úpravou seznámit např. zde https://magazin.topsoused.cz/-Rozuctovani-tepla-v-bytovych-domech-poprve-podle-nove-vyhlasky/clanek/id/2598

hezký den
Jana Bělehrádková

Aleš Černík

Průměrná výše fondu oprav

Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda existují nějaké statistiky o průměrné výši příspěvku na fondu oprav v Kč/m2. Náš bytový dům má výši 20Kč/m2 a někteří vlastníci argumentují tím, že je to trojnásobek obvyklé částky , což se mi úplně nezdá.

Děkuji
S pozdravem
Aleš Černík
Předseda SVJ Na Ostrohu Roztoky

Odpovídá   Váš domovník   17. 5. 2017, 15:31

Dobrý den pane Černíku,
obvykle záleží na velikosti domu, stáří domu, jeho stavu a obecně potřebách větších investic - revitalizace, nový výtah a pod. Příspěvek ve výši 20 Kč/m2 není nic neobvyklého, něco jako "obvyklá částka" pro příspěvek neexistuje. Zajímavé srovnání najdete na www.portalsvj.cz, kde mají zajímavou anketu - Zajímá Vás, kolik platí ostatní do "fondu oprav"? Jak velké odměny mají členové výboru?

Jana Bělehrádková

Monika Andraščíková

Inzerát pronájmu

Dobrých, chtěla bych se zeptat, jak mám na web vložit inzerát pronájmu. Předem děkuji za odpověď.

Odpovídá   Váš domovník   17. 5. 2017, 14:53

Dobrý den paní Andrašíčková,
svoji nabídku/poptávku na pronájem můžete vložit formou příspěvku v sekci Lokality. Najděte si lokalitu, kde hledáte/nabízíte pronájem, zvolte Sledovat, Váš příspěvek se pak objeví všem uživatelům z dané lokality.
Jana Bělehrádková

Služby

Společenstva

Nabídka realit

Poradny

Lokality